Erasmus: ANO nebo NE?

Erasmus je program, který umožňuje studentům vysokých škol strávit část školního roku studiem v zahraničí. Možnosti, kam může daný student vycestovat, se liší podle smluv, které má vysoká škola sjednané s partnerskými univerzitami.

terminál letiště

Abyste mohli s Erasmem vycestovat a zúčastnit se studijního programu v zahraničí, je nutné nejprve projít výběrovým řízením, jelikož počet studentů Erasmu je pro každou univerzitu bohužel omezen. V rámci výběrového řízení se většinou zohledňují studijní výsledky, nepovinné aktivity a student musí také absolvovat jazykovou zkoušku.

Než se rozhodnete podat přihlášku pro výběrové řízení, je dobré si ujasnit, jestli jste opravdu rozhodnutí strávit přibližně půl roku sami v cizině. Začátky jsou těžké, než si zvyknete na nové prostředí, může to být chvíli nepříjemné a nemusí se vám na Erasmu zpočátku vůbec líbit. Postupem času si jistě na nové prostředí zvyknete a seznámíte se spoustou nových lidí, poznáte jinou zemi a zvyky.

Pokud jste se již rozhodli a splnili podmínky, gratulujeme! Můžete začít s přípravou. Než se vypravíte do cizí země bude potřeba zařídit spousta věcí. Je dobré spojit se s někým, kdo na dané škole v zahraničí studuje nebo již má s Erasmem zkušenost a můžeme vám v mnohém dobře poradit a pomoci. Podívejte se na požadavky zahraniční školy. Určitě zohledněte možnosti ubytování a dopravy. Nebo zajděte na přednášku, v průběhu roku se pořádá několik přednášek na toto téma, kde můžete získat nezbytné informace a odpovědi na své otázky.
muž u rotterdamu

Převážná většina studentů se z Erasmu vrací se skvělými vzpomínkami a nezapomenutelnými zážitky, tento program určitě stojí za zkoušku, jelikož je dobré vidět, jak to funguje v jiné zemi a v neposlední řadě si řádně procvičíte cizí jazyk. Pokud se vám představa, že budete půl roku mimo domov nelíbí, a přesto byste rádi vycestovali, můžete zkusit jinou variantu, například formou zahraniční brigády či jazykového kurzu.