Nákupy
Jaké přepravky na ovoce a zeleninu si vybrat

Jaké přepravky na ovoce a zeleninu si vybrat

Při skladování úrody pozor na plísně

Když umístíte jablka, hrušky, okurky, papriky, švestky, meruňky a další druhy ovoce a zeleniny do dřevěných přepravek, a budete je v nich skladovat delší čas, řekněme několik dnů, může se stát, že se některé z plodů začnou pokrývat plísní. Dřevo má totiž úžasnou schopnost absorpce tekutin a jejich udržení uvnitř i na povrchu, což je pro plísně ideální terén. Plísním vyhovuje, pokud je prostředí vlhké a teplé, a bude-li vaše úroda stát delší dobu v místě při teplotách nad deset stupňů Celsia, můžete díky plísním o její část přijít, tedy pokud budou plody uložené právě takto.

úroda jablek

Úroda zasažená plísní vám způsobí řadu komplikací a mimo jiné budete muset dřevěné přepravky důkladně vyčistit a vydesinfikovat. Strávíte tím spoustu času, který byste mohli využít smysluplněji a plodnějším způsobem. Přepravky ze dřeva se navíc vyrábí tak, aby byly co nejlevnější, tedy materiál se neprotahuje na hoblovkách, ale pouze řeže na pile, tím pádem je povrch dřeva hrubý a snáze se na něm zachytí jak nečistoty, tak i plísně a hniloba.

úroda švestek

Toto je jeden z důvodů, proč raději využít přepravky plastové. S nimi budete mít minimální starosti, co se týče plesnivění, čištění i údržby. Plast je hladký a nenasákavý – zcela neporézní, takže plíseň nemá příliš šancí se tu rozmnožit a někde uchytit. Přepravky také stačí opláchnout tlakovou hadicí a nechat vyschnout, tím je zbavíte nečistot velmi rychle a s minimální vynaloženou námahou.

Dřevěné přepravky se špatně skladují

Ve srovnání s plastovými přepravkami se ty dřevěné hůře pokládají (stohují) do větších výšek, protože bedýnka je zhotovena bez zaklepávacích zámků a spoléhá se pouze na to, že dřevo udrží nápor nákladu nad sebou. Spodní dřevěné bedýnky mohou pod tlakem nákladu prasknout a celý stoh se může sesypat. To u plastových kontejnerů nehrozí, protože jejich nosnost je velmi vysoká, a hlavně jsou přepravky zaklesnuté do sebe po celém obvodu nosné hrany. Tím pádem se také nemohou snadno zřítit.