Kdy se vyplatí investovat do vzdělání

Ačkoliv platí, že veřejné školy všech úrovní jsou bezplatné, je to pravda pouze o školném. Při bližším pohledu totiž zjistíme, že nás škola stojí poměrně dost peněz. Zvláště v dnešní ekonomické situaci je tedy potřeba k tomu přihlédnout, zvláště pokud jdeme na vysokou školu. Dnes totiž již platí, že pokud chceme alespoň trochu slušnou práci, je potřeba mít maturitu. Jistě, výuční list je dobrý, pokud chceme buď dělat v daném oboru, nebo v něm začít podnikat, například si otevřít truhlářství (a je pravdou, že takto si můžeme vydělat více, než kdybychom měli běžné zaměstnání). Avšak mnoho rodičů stále chce, aby jejich děti vystudovaly i vysokou školu.

 

univerzitní knihovna

 

Málokdo si však dovede předem spočítat, kolik to bude vlastně stát. Ačkoliv školné se samozřejmě neplatí (pokud nejde o soukromou školu), neznamená to ani zdaleka, že bude vše zadarmo. A právě na vysoké škole jsou tyto výdaje nejvyšší. V první řadě je potřeba sehnat skripta a další potřebné studijní materiály. Ty samozřejmě můžeme většinou získat v univerzitní knihovně, avšak kdo má vlastní, ten má výhodu. Může si totiž do nich psát poznámky, případně si označovat důležité pasáže.

 

vysokoškolská posluchárna

 

Pak je zde otázka cestování. Na rozdíl od základních a středních škol jsou ty vysoké pouze v několika málo městech. To znamená buď nutnost dojíždění, nebo sehnání bydlení, a obojí není zadarmo. To platí i v případě, že využijeme studentské slevy nebo bydlíme na koleji. A věřte, že za dobu studia tato částka naroste.

 

Také je tu otázka jídla. I to si bude muset student kupovat sám, a i na něj bude potřebovat peníze. Zvláště když je studijní den mnohdy od rána až do večera. A je jasné, že bez jídla a pití zkrátka být nemůže.

 

Statistici spočítali, že tříleté bakalářské studium, pokud student nedostane stipendium, vyjde v průměru na půl milionu korun. Proto je dobré se zamyslet, zda náš potomek bude skutečně benefitovat z univerzitního diplomu a zda je realistické, že najde práci v oboru. Přeci jen, vyhodit takovou částku zbytečně si nemůže dovolit prakticky nikdo z nás.