Jak se sportem nedobrat až k invaliditě


Pozor na přetrénování!
Když s určitou pohybovou aktivitou začínáte, máte tendenci utéct ze skupiny, během cvičení si nejrůzněji ulevovat, nebo alespoň po skončení Vámi zvolené činnosti sami sobě nadáváte, do čeho jste se to zase jednou pustili.
hráč fotbalu
To je naprosto přirozené.
Jednoduše pokud jste až do nynějška pouze seděli doma na zadku před televizí, Vaše tělo prožívá tak trochu šok a Vy jste skutečně rádi, pokud hodinku či dvě, které v týdnu absolvujete takzvaně „vydýcháte“. Na to, že byste si po takto prožitém pekle ještě dále nakládali pohybovou zátěž
a pokračovali ve cvičení až do úmoru, byste skutečně ani nepomysleli.
Proč si také ničit zdraví víc, než je nutné?
 
Výše uvedený příklad je případem většiny pohybově aktivních lidí. Většina z nich provozuje nějakou sportovní činnost, protože vědí, že by měli, nebo třeba proto, že se při ní má možnost setkávat s lidmi, které by jinak neměl možnost vidět.
Najdou se však i případy kdy lidé hranice svých možností překračují, ačkoli jejich organismus doslova prosí o to, aby už přestali a věnovali se relaxaci. Může se jednat například o osoby, kterým se po dlouhém snažení konečně podařilo vytvarovat postavu do kýžených křivek a nyní se obávají, že by jim opět mohla proklouznout mezi prsty. A tak denně navštěvují posilovny, běhají, plavou, jezdí na kole… a to vše bez ohledu na to, aby dávaly bedlivý pozor na signály, které k nim jejich vlastní organismus vysílá. Signály o tom, že stále se navyšující zátěž již dále nezvládá.
Podobné případy se týkají nejen hubnoucích jedinců, ale také třeba (polo)profesionálních sportovců pod žádným či vysoce neodborným dohledem. Příběhy těchto lidí nikoli sporadicky končívají totálním kolapsem organismu, kterému by však bylo možné efektivně předcházet.
 odpočinek po marathonu
Pozor na hladovění!
Hladovění či nedostatečná výživa bývají jedním z průvodních důvodů zmiňovaných kolapsů. Stejně tak však jako může správné stravování přispívat ke zdraví těla, může nesprávný přístup k němu způsobit, že kolaps přijde velmi rychle a má zásadní negativní důsledky pro konkrétního jedince.