Japonsko- země vycházejícího slunce

Podle archeologických nálezů bylo Japonsko osídleno prvními lidmi pravděpodobně před pěti sty tisíci lety, někdy v průběhu starší doby kamenné. Během ledových dob, které se opakovaly v posledním milionu let, bylo Japonsko občas spojeno s asijským kontinentem pevninskými mosty. Tím byla umožněna migrace lidí z oblastí dnešní Číny a Koreje na japonské ostrovy. A nejenom lidí, na Japonské ostrovy se přesunula i zvířata a rostliny. Později, již na přelomu střední a mladší doby kamenné, nejspíše roku jedenáct tisíc před naším letopočtem, se na ostrovech objevila kultura Džómon. Ví se o ní, že to byla charakteristická polo-kočovná společnost, kterou tvořili lovci a sběrači. Jsou známi svou nejstarší výrobou nejstarší keramiky na světě. Vědci se domnívají, že právě tito příslušníci kultury Džómon jsou předchůdci prvních Japonců a dnešního národa Ainu.

japonsko

Geografie Japonska.

Japonsko jako celek tvoří řetězec ostrovů v západní části Tichého oceánu. Mezi největší z těchto ostrovů patří Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú. K těmto ostrovům se počítá i skupina menších ostrovů v bezprostřední blízkosti i ostrovy více vzdálené, například ostrov Okinawa. Japonsko je zemí převážně hornatou, kde nejvyšší horou je vyhaslá sopka Fudži. Obyvatelé Japonských ostrovů se soustřeďují převážně do pobřežních oblastí. Japonsko se nachází na hranici tří tektonických desek, pro jsou zde četná zemětřesení, která mnohdy také vyvolají vlny tsunami.

západ slunce

Náboženství v Japonsku

· Původní japonské náboženství je šintoismus, neboli „cesta bohů“. Jeho raná forma se objevuje již v období Jajoi, které existovalo na ostrovech Japonska tři sta let před naším letopočtem, až tři sta let našeho letopočtu.
· Od období Jamato je vedle šintoismu vyznáván v Japonsku i buddhismus. Tato dvě náboženství spolu v životech Japonců koexistují i dodnes.