Kontrola nad dětským kapesným

Rodiče mají oprávněný pocit dohlížet na vše, co dělá jejich potomek. A bohužel leckdy mají tendenci za své ratolesti rozhodovat i v oblasti jejich kapesného. Ovšem je dobré připomenout, že kapesné dostávají děti na své potřeby a tak by měly mít právo samy se rozhodnout, jak s penězi naloží.  Dá se říct, že je to taková výchovná lekce pro život. Pokud si kapesné utratí ihned, musí vědět, že další penízky v dohledné době nebudou. Velmi rychle pochopí, že unáhleně utrácet se nevyplácí.
veselé pokladničky
Proč dávat dítěti kapesné
–          Nástroj výchovy, jak hospodařit s penězi
–          Možnost si koupit, to co rodiče nekoupí
–          Spořit na dárek pro blízké
–          Šetřit na nějakou věc, která se jim líbí
Rozhodně i kapesné by mělo mít svá pravidla. Je lepší zavést pravidelný příjem, na kterém se rodina domluví. Odborníci upřednostňují dětem do deseti let vydávat týdenní kapesné v menších rozumných částkách a starším dětem zavést měsíční periodu. Tím se nejvíce přiblíží svým rodičům, kteří dostávají ve většině případů výplatu 1x za měsíc.
mince na papírovkách

Naučte své děti spořit
 

To není žádná složitá věc, jen potřebujete k tomu nástroje. Kasičku, vlastně rovnou je lepší pořídit dvě a samozřejmě něco se musí dávat dovnitř, takže peníze. Jestli si myslíte, že jedna kasička je dostačující, nemohu s vámi souhlasit. 
Důvod je jednoduchý, každá má svůj účel.  Dítě dostane určitý obnos a ten si bude moci rozdělit podle vlastního uvážení na dva díly.
1)      První kasička  
Měla by obsahovat díl peněz, které si dítě může utratit dle vlastní úvahy. Bohužel to většinou bývá na věci, které rodiče rádi nevidí. Ovšem i to časem přejde a děti se těchto potravin nasytí.
pohled na prasátko
2)      Druhá kasička
Měla by být výhradně na spoření. Děti by měly vědět, že tahle kasička je na ostatní výdaje nebo na dárky, případně na nějakou věc, kterou si chtějí pořídit, ale přesahuje rámec kapesného.
Je to vlastně praktický způsob, jak naučit dítě odpovědně vést k samostatnému hospodaření s penězi. Tím se vyhnout finančním problémům.