Proč muži strádají nedostatkem testosteronu

Pokud jste dříve narození, možná si vybavíte dobu před dvaceti, třiceti lety, kdy si mnoho mužů stěžovalo na nezájem o sex ze strany jejich partnerky. Ženy a dívky bývaly unavené, bolela je hlava a na dovádění v posteli neměly ani pomyšlení. Nelze se jim divit a už vůbec nic jim vyčítat, neboť žena to v současné společnosti rozhodně nemá snadné – starost o domácnost, o děti, o stravování, úklid, a to vše musí zvládat i při zaměstnání na plný úvazek.

žena v posteli

Karta se ovšem začíná obracet a na řadu přichází muži. Mnoho z nich již v mládí a v produktivním věku provází nedostatek testosteronu, který vlastně dělá muže mužem. Bez tohoto zásadního hormonu je sex pouhou vzdálenou iluzí. Zdá se vám to podivné? Anebo vám to zapadá do celkového konceptu současné doby, která je velmi náročná a stresující? Pokud na tuto druhou otázku odpovíte sami sobě kladně, pak jste uhodili „hřebíček na hlavičku“.

Stres a testosteron si spolu nerozumí, neshodnou se v podstatě v ničem. V důsledku reakcí na stres vzniká v organismu nadbytek kortizolu a adrenalinu, tedy typicky stresových hormonů, a ty vyvolávají přirozený jev, který jste již někde zřejmě zaslechli, označuje se pojmem „bojuj nebo uteč“. Naši předkové v dávných dobách prožívali také stres, ale jen velmi výjimečně při vypjatých životních situacích, jako byl např. kontakt s divokou zvěří nebo s nepřítelem. Tehdy se adrenalin v těle zvedne a my máme rázem více síly k obraně či útěku. Adrenalin však brzdí výskyt jiných hormonů a látek, zároveň se také tlumí trávicí proces, a mimo jiné se tlumí i chuť na sex. Při kontaktu s medvědem zkrátka nemáte zrovna náladu k masturbaci.

muž a žena v posteli

V současné době jsou však (nejen) muži vystavováni chronickému stresu, tedy sice nepotkáváme na ulici medvědy, ale kontakt s nerudným šéfem, rozčílenou partnerkou, nepříjemnými lidmi v obchodě, na ulici, v restauraci a kdekoli jinde, a k tomu všemu nadmíra povinností, děsivé zprávy v TV atd. neustále e udržují vyšší hladinu adrenalinu v krvi, a tím brzdí tvorbu testosteronu. A zde je také odpověď na to, proč muži nemají o sex zájem, nedosahují erekce, anebo trpí předčasnou ejakulací.