Báječné ženy na létajících strojích

Jako první žena, která usedla do pilotní kabiny s obhájenou licencí byla v roce 1910 francouzská pilotka Raymonde de Larocheová. Už v následujícím roce pilotní zkoušky složila i první česká pilotka Božena Peterková. V témže roce se ji podařilo získat v Hannoveru stříbrný pohár. Který by první leteckou trofejí pro Čechy. Už během první světové války se hlásila k vojenskému letectvu. Ale v té době byli v armádě jenom letci – muži. Úspěšnou pilotkou byla ve dvacátých letech i Adrienne Bollandová. Třiadvacetiletá Francouzka. Psal se 1. duben 1921 kdy se této ženě podařilo přeletět na nově sestrojeném dvouplošníku z Chile do Argentiny. Po třech hodinách a patnácti minutách ji na letišti Los Espejos přivítaly nadšené davy. O přelet Atlantiku se v pozdějších letech pokusila Amalia Earthová. Američanka, které se sice podařilo nouzově přistát u pustého atolu.

Za letu

A vzhledem ke vzdálenosti od pevniny se trosečníky nepodařilo zachránit. Během druhé světové války se počet pilotek, které usedaly do bojových letadel, rozrostl. Statečné ženy, které neváhaly nasadit vlastní životy. Jako turistická pilotka se uplatnila i Anežka Formánková. Dcera sedláka, která byla zaměstnána jako úřednice ve Škodových závodech, se pro svoji odvahu a houževnatost zapsala do dějin československého letectví. Coby první žena – pilotka, které se v roce 1928 podařilo získat licencované oprávnění k řízení dopravního letounu. 

Před letem

Celoživotní sen si splnila i pilotka Jennifer Murrayová, když se jí podařilo 15. srpna v roce 1997, jako první ženě obletět v malém vrtulníku celý svět. Po 97 dní dlouhém letu, při kterém přeletěla 26 zemí, se jí podařilo přistát v rodné Británii. V roce 2000 obletěla svět ve vrtulníku bez autopilota a v roce 2007 přistála na severním a jižním pólu. Čímž se zapsala do celosvětových dějin letectví coby nejúspěšnější pilotka té doby. V letošním roce se pokouší o Guinessův světový rekord v obletu zeměkoule devatnáctiletá pilotka Zara Rutherdorfová. Nejmladší belgicko – britská letkyně, která chce vymazat rozdíly mezi mužským a ženským létáním.