Co je láska?

Láska je pocit, který je opěvovaný téměř ve všech knihách, filmech, obrazech, v poezii a snad v každém dalším uměleckém díle. Je popisována, jako ten nejkrásnější pocit, kvůli kterému jsou ti, co jej prožívají, schopni dělat nelogické a bezdůvodné věci, jen aby byli také milováni nebo aby je jejich drahá polovička neopustila. Ale jaká je vůbec opravdová podstata tohoto pocitu? Co se děje v mozku, když jej lidé prožívají?  

      Přesto, že láska může mít mnoho podob, jako například láska k partnerovi nebo láska mateřská, vše začíná v lidském mozku, kde se spustí biochemické procesy, které tento pocit navodí. Dá se říct, že velké množství biologicky aktivních látek, které se vyprodukují a dostanou do krevního oběhu, intoxikují a omráčí nervové centrum.

zamilovaný pár

      Za prvotní potřebou najít si partnera stojí zvýšené množství hormonů. U mužů je to nejvíce testosteron, u žen kombinace vícerých, kde ale jednoznačně převládá estrogen. Pokud potkáme člověka, který se na první pohled jeví, že by mohl být dobrým partnerem, zaktivují se v našem mozku ty nejstarší část, které vyhodnotí na základě optických, a hlavně čichových vjemů, jestli je tomu skutečně tak.

láska

      Pokud se při prvním setkání potíte, buší Vám srdce a do tváří se Vám vžene krev, pak je Vaše tělo pod nadvládou adrenalinu, který všechny tyto pochody zajišťuje. Jindy je to klasický stresový hormon, který lidské tělo dostává do fáze „bojuj nebo uteč“. Když ve vztahu postoupíte dále, je pravděpodobné, že se cítíte šťastní a spokojení. Za toto mohou hormony jako dopamin, noradrenalin a serotonin. Tyto jsou zodpovědné právě za pocit uspokojení a jsou to tytéž hormony, které se v těle produkují při požívání drog a alkoholu. Velmi důležitý je „hormon zamilovanosti“, fenyletylamin. Ten zajistí pocit euforie, lehkosti a nadpozemské krásy.

              V případě, že se daný člověk stane Vším partnerem a vy spolu prožíváte krásný dlouhodobý vztah plný důvěry a oddanosti, pak přebral moc oxytocin, „hormon důvěry“.